W dniu 15 czerwca 2023 roku zapadły dwa, wyczekiwane i przez wielu określane mianem przełomowych, wyroki TSUE dotyczące spraw kredytów frankowych. Oba orzeczenia są w praktyce niekorzystne dla banków, które po pierwsze nie mają prawa żądać od konsumenta wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, a po drugie muszą liczyć się z możliwością ustanowienia przez sąd zabezpieczenia w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu na czas trwania procesu o unieważnienie umowy kredytowej.
Z perspektywy konsumenta najbardziej doniosły w skutkach jest wyrok dotyczący roszczeń banków, jakie kierowane są przeciwko kredytobiorcom umów frankowych. Trybunał miał za zadanie rozstrzygnąć, czy banki słusznie żądają od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego kapitału kredytu. Kwestia żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu spędzała sen z powiek tysiącom kredytobiorców – zarówno tym, którzy wnieśli już pozew do sądu, jak i tym, którzy dopiero zastanawiali się, czy taki pozew w ogóle warto jest złożyć. Wielu kredytobiorców obawiała się, że mimo korzystnego dla nich wyroku stwierdzającego nieważność umowy, bank będzie mógł żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, co w praktyce oznaczałoby pogorszenie ich sytuacji poprzez konieczność zapłaty niemałych sum pieniężnych na rzecz banku. Dla wielu prawników oczywiste było, że bank jako strona stosująca nieuczciwe postanowienia umowne nie może czerpać korzyści z niewłaściwego zachowania, godzącego w prawa kredytobiorców. Dopiero jednak omawiane wyżej orzeczenie TSUE oficjalnie rozwiało wszelkie wątpliwości w tymże zakresie, czym potwierdziło słuszność takiej oceny. Dla kredytobiorców oznacza to, że nie muszą już obawiać się dodatkowej sprawy sądowej, tym razem z inicjatywy banku o zapłatę. Frankowicze mogą wreszcie odetchnąć i z ulgą przyjąć, że w przypadku stwierdzenia nieważności ich umowy, bank nie będzie mógł żądać dodatkowych pieniędzy jako wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Tym kredytobiorcom, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zainicjowanie sprawy z bankiem, po wyroku TSUE decyzja ta powinna przyjść z o wiele większą łatwością, tym bardziej, że warto jest w tej zdecydowanie bardziej komfortowej perspektywie walczyć o swoje prawa.
Członkowie zespołu Kancelarii posiadają bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów frankowych oraz mogą pochwalić się wygranymi w procesach, kończących się stwierdzeniem nieważności umów w CHF.
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-06/cp230099pl.pdf
radca prawny Karolina Falkowska