W większości przypadków zawarcie umowy kredytu hipotecznego oznacza dla nas spełnienie marzeń o wymarzonym mieszkaniu lub domu. Gdy spłacamy pierwsze raty zazwyczaj są one dostosowane do naszych możliwości finansowych, jednak z biegiem czasu, może okazać się, że raty drastycznie wzrosną, a wtedy spłata kredytu staje się poważnym utrapieniem.
Zastanawiamy się dlaczego rata rośnie? Otóż, zgodnie z umową przygotowaną przez bank, na wysokość raty ma wpływ: „cena” kredytu, czyli stała marża banku, tj. określony, stały procent oraz wskaźnik, jakim jest z reguły WIBOR, który ma w teorii odzwierciedlać cenę pieniądza w obrocie. Skoro marża banku przynosi bankowi zysk z tytułu udostępnionego kapitału, to jakie zadanie ma WIBOR? Otóż WIBOR jest stawką, która określa po jakiej „cenie” banki są skłonne między sobą pożyczać sobie pieniądze. Wskaźnik WIBOR powinien odzwierciedlać realne koszty, jakie ponosi bank w związku z koniecznością utrzymania depozytów czy pożyczenia pieniędzy. Nie powinien jednakże być ustalany na takim poziomie, by umożliwić bankowi osiągnięcie zysków. Niestety, z kilku powodów wskaźnik ten jest określany wadliwie, a mianowicie:
– WIBOR w praktyce ustala się na podstawie deklaracji, nie zaś faktycznych transakcji, ponieważ banki praktycznie wcale nie przyjmują od siebie depozytów;
– WIBOR określają największe banki w Polsce, które także są stronami umów kredytowych, a taka sytuacja może prowadzić do nadużyć, ponieważ banki dążą do osiągnięcia jak najwyższego zysku;
– Banki są związane ustaloną stawką przez bardzo krótki okres, po jego upływie mogą przyjmować depozyty na dowolnie określonych warunkach, co prowadzi do zastosowania stawki WIBOR w sposób arbitralny, doprowadzając do naruszenia pozycji w relacji z kredytobiorcą.
Mimo wysokiej pozycji banku, możemy domagać się ochrony naszych praw jako kredytobiorcy. W związku z tym jako Kancelaria oferujemy bezpłatną analizę umowy kredytowej, po czym przedstawimy możliwe rozwiązania, w tym przede wszystkim główny nacisk stawiamy na metody pozasądowe, w tym także prowadzimy interwencje u Rzecznika Finansowego. Gdy metody polubowne okażą się nieskuteczne, będziemy reprezentować kredytobiorcę w sądzie. Posiadamy zespół specjalistów, którzy posiadają kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu sporów z podmiotami rynku finansowego oraz ochrony konsumenta.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą dotyczącą wskazanych wyżej usług oraz zapraszamy do kontaktu z zespołem Kancelarii.